Choď na obsah Choď na menu
 


Založenie Klubu mladých matičiarov

26. 4. 2013

Založenie Klubu mladých matičiarov v Rimavskej Sobote

 

3. septembra 2012

Otvorenie nového školského roka 2012/2013 bol pre žiakov Základnej školy Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote výnimočný a netradičný, pretože medzi školákov prišiel predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, PhD. Pán predseda, na pozvanie riaditeľa školy Mgr. Petra Černého a riaditeľky Domu MS v Rimavskej Sobote Ingrid Šulkovej, prišiel oficiálne otvoriť novozaložený Klub mladých matičiarov na tejto škole, ktorý bude niesť meno podľa slovenského dejateľa z regiónu Gemera-Malohontu Jána Francisciho - Rimavského.

 

Podľa slov predsedu Matice slovenskej, klub bude fungovať v rámci mimoškolskej činnosti na báze dobrovoľnosti. Jeho cieľom je zachovanie našich tradícií i budovanie národného povedomia, pričom deti sa budú môcť zapájať do, literárnej, výtvarnej, speváckej, tanečnej či športovej činnosti. „Chceli by sme povzbudiť v tomto meste pocit spolupatričnosti, a preto sa tu zakladá Odbor Mladej Matice, čo je v súlade s našimi Stanovami. Som veľmi rád, že riaditeľka Domu MS Ingrid Šulková bola aktívna a v spolupráci s predstaviteľmi  školy zakladáme tento klub. Bude pre žiakov všetkých ročníkov, ale začneme do najmenších, prváčikov. Naším cieľom je, aby sa deti vo voľnom čase venovali radšej vznešeným veciam,  aby sa nenudili, nesedeli pri telke a počítačoch,“ vyjadril sa predseda Matice slovenskej. Ale spomenul, že takéto kluby úspešne fungujú na východnom Slovensku, rozbiehajú sa aj v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši.

 

Okrem príhovoru predsedu Matice slovenskej sa deťom prihovoril aj primátor mesta JUDr. Jozef Šimko a samozrejme aj riaditeľ školy. Ten uviedol, že škola je hrdá na to, že v nej bude fungovať Klub mladých matičiarov, ale aj to, že monitor z hľadiska okresu dopadol najlepšie, boli dokonca 2 % nad slovenským priemerom.

Po príhovoroch nasledovalo pasovanie 44 prváčikov veľkou ceruzkou, ktorého sa zhostili Šmoulinka,  maskot školy- medvedík Daxík a riaditeľka Domu MS.

 

Členom Klubu mladých matičiarov želáme pri svojej činnosti veľa tvorivých myšlienok, radosti a zábavy.

 

 

                                                                                                              Bc. Ingrid Šulková

                                                                                                                riaditeľka DMS

 

Náhľad fotografií zo zložky Klub mladých matičiarov