Choď na obsah Choď na menu
 


Tóny Vianoc 2012

25. 4. 2013

Tóny Vianoc v Rimavskej Sobote

 

 

Rimavská Sobota, 18.12.2012

V predvianočnú sobotu 15.12.2012 v Dome kultúry v Rimavskej Sobote v rámci tradičného ukončenia roka, počas ktorého zaznievajú tie najkrajšie melódie vianočných kolied a piesní  sa uskutočnil matičný vianočný koncert pod názvom „Tóny Vianoc v Rimavskej Sobote“. Posolstvo Vianoc nám v tónoch hudby tlmočili sólisti Opery SND spolu s Orchestrom ľudových nástrojov pod taktovkou Miroslava Dudíka. Čarom spevu vianočných kolied a árií známych opier a operiet sme sa nechali unášať hlasmi Jána Babjaka, Evy Šeniglovej a autentickej sólistky Petry Zaujecovej. Moderátorom, spevákom a recitátorom v jednej osobe bol Vladimír Dobrík.

A teraz, ak dovolíte, rada by som vám bližšie predstavila umelecký súbor a umelcov, ktorí   15. decembra navštívíli naše mesto. Ľudová hudba Miroslava Dudíka vznikla v roku 1976. Pôsobia v nej profesionálni hudobníci, ktorí virtuózne ovládajú svoje hudobné nástroje. Základ jej repertoáru tvoria ľudové piesne všetkých slovenských regiónov (hlavne myjavského), ale s úspechom interpretuje tiež hudbu operetnú, muzikálovú, salónnu a perličky vážnej hudby. Sám Miroslav Dudík je vo folklórnom svete uznávaný huslista, spevák, upravovateľ ľudových piesní a organizátor hudobného folklórneho života na Slovensku. V súčasnosti externe pôsobí v Slovenskom rozhlase. Sólistický účinkuje                s klaviristom a hudobným skladateľom Igorom Bázlikom.                                                      Ján Babjak prvé angažmán prijal v Štátnej opere v Banskej Bystrici, kde stvárnil viacero prvoodborových postáv, ako Jirka (Čert a Káča), Alfréd (La Traviata) a ďalšie. Po nástupe   do Opery SND stvárnil veľké množstvo operných a operetných postáv rôznej proveniencie, ako Gaston (La Traviata), Ismail (Nabucco) a mnoho ďalších.                                                     Eva Šeniglová od roku 1990 je členkou súboru Opery Slovenského národného divadla. Jej široký javiskový repertoár zahŕňa Firodiligi (Cosi fan tutte), Papagenu (Čarovná flauta), Micaelu (Carmen), Cio-Cio-San (Madama Butterfly), Mimi (v Bohéme R. Leoncavalla), Vendulku (Hubička) a mnohé ďalšie roly. Jej poslednou profilovou postavou bola Ellen         v Brittenovej opere Peter Grimes, ktorú stvárnila s ojedinelou hereckou a speváckou presvedčivosťou. Popri javiskových a koncertných vystúpeniach pôsobí aj pedagogicky         na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.

Verím, že krása umeleckého zážitku obecenstvu v Dome kultúry v Rimavskej Sobote príjemne osviežila predvianočnú náladu a všetkým, ktorí túžili aspoň na zopár chvíľ spomaliť predvianočné tempo, či stráviť príjemné sviatočné chvíle s hudbou a slovom, sa očakávania splnili. Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote chce touto cestou úprimne poďakovať všetkým, ktorí prijali pozvanie a prispeli k realizácii tohto nevšedného kultúrneho zážitku.

Naši partneri:

Tatravagónka Poprad a.s.

Mesto Rimavská Sobota

primátorom miest Rimavská Sobota, Hnúšťa, Rožňava, Tisovec a Poltár

Agrosinter s.r.o. Bátka

bestAUTOMAX s.r.o. Rimavská Sobota

MOBILNET s.r.o. Rimavská Sobota

ForestFarm s.r.o. Rimavská Sobota

Kvetinártsvo TINA Rimavská Sobota

Ing. Ivan Šulko ml. Rimavská Sobota

Firma Gulik Rimavská Sobota

KORO Rimavská Sobota

Dives & prosper s.r.o. Rimavská Sobota

Ing. Ivan Propper Bratislava

Golden Plus s.r.o. Rimavská Sobota

SPOHYPO Rimavská Sobota a.s.

IMAR s.r.o. Rimavská Sobota

AA TERRA ANTIQUA Prvá súkromná archeologická spoločnosť

Ing. Ľubomír Slocík Vyšná Pokoradz

Klempo-Deratex Rimavská Sobota

Ing. Dušan Šuchaň, Rimavská Sobota

Vinárske závody Rimavská Sobota

Záložňa p. Barošová Rimavská Sobota

Cukrárenská výroba Tatiana Longauerová

Stredná odborná škola obchodu a služieb Rimavská Sobota

 

                                                                                                              Ingrid Šulková   

                                                                                                      riaditeľka DMS Rim.Sobota                                                                                                          

 

Náhľad fotografií zo zložky Tóny Vianoc 2012